Engelli Dostu Otel / Engelsiz Tatil Mümkün! - HOŞGELDİNİZ +2422223333 [email protected]

İzmir’in Adı Gibi Şirin Köyü Şirince

Yeşil zeytinliklerin, mis kokulu meyve ağaçlarının çevrelediği tepelerin ardındaki Şirince, İzmir‘in en popüler köylerinden. Meyve aromalı şarapları, meşhur kumda Türk kahvesi, gözlemesi, konsept butik otelleri, dillere destan Matematik Köyü ve köye hayat veren Nişanyan Evleri ile Ege Bölgesi‘nin en önemli ziyaret rotalarından biri.

Maya Takvimi’ne göre kıyametin kopacağı 21 Aralık 2012 tarihinde Fransa’nın Bugarach köyü ile birlikte dünyada kıyametten etkilenmeyecek iki yerden biri olarak duyurulan Şirince Köyü, bu öyküyle yalnız Türkiye’nin değil dünyanın da gündeminde yer aldı. İzmirlilerin yıllardır hafta sonu rotasında olan bu köy, son zamanlarda yurt içi ve yurt dışından binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir mahalle olan Şirince, günümüzden yüzyıllar önce nüfusu 2 bini bulmayan bir Rum köyüydü. Mübadele sürecinde Türklerin yerleşmesiyle birlikte nüfusunda artış meydana gelen köy o döneme kadar bağcılık, zeytincilik ve şarap üretimiyle tanınıyordu. Günümüzde üzüm ve zeytinciliğin yanında şeftali, incir, elma, ceviz gibi meyve üretiminin yapıldığı köyün ana gelir kaynağı turizm.

Şirince Gezilecek Yerler
Şirince Köyü’nün sit alanı oluşu çirkin yapılaşmanın önünü kesen olumlu bir gelişme olarak görülüyor. Taş döşeli daracık sokaklarda en fazla iki katlı olan geleneksel mimarideki ahşap evler köyün genel görünümünü oluşturuyor. Şirince denildiğinde Sevan Nişanyan ve Müjde Tönbekici‘den söz etmeden olmaz. Bu iki değerli ismin köyün markalaşması ve özgün mimarisinin yerleşmesinde büyük emeği var. Müjde Tönbekici, Nişanyan Hotel‘in başında. Estetik duygusu, hoş sohbeti ve yenilikçi adımlarına tanık olmak için otele mutlaka uğrayın.

1. Şirince Çarşısı

Şirince’de yaşamın merkezi çarşıda. Gün boyu hareketliliğin bitmediği çarşıda kahvehane, kafe, restoran, hediyelik eşya dükkanları yan yana. Manav, kasap ve market gibi köyün ihtiyaçlarının karşılandığı dükkanlar da var. Baştan sona daracık sokakların birbiriyle buluştuğu çarşı keyifli bir yürüyüş rotasıyla köyü keşfetmek için olmazsa olmazlardan.

2. St. John Baptist Kilisesi

Geçtiğimiz yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilen St. John Baptist Kilisesi, uzunca bir süre harap haldeydi. Çeşmeli bir avlu içerisinde bulunan kilisenin yazıtında, ‘Peygamber ve Vaftizci Yahya Kilisesi, Helliopolisin kutsal rahibenin emri ile Siphnoslu Kallinikos lütfuyla çok sevdiği tanrısı için yapılmıştır. Buradaki ve çevredeki dindar Hristiyanların çok değerli yardımlarıyla yapılmıştır’ yazıyor.

3. Taş Mektep

Artemis Restaurant & Şarapevi’nin hizmet verdiği tarihi okul binasının bir kısmında Şirince Taş Mektep Müzesi bulunuyor. Haftanın 7 günü açık olan bu müze Tanzimattan Cumhuriyet dönemine kadar Osmanlı’nın eğitimdeki yenileşme sürecini ve Cumhuriyet dönemi eğitim sisteminin izlerini obje, fotoğraf ve belgelerle sunuyor.

Taş Mektep, Çirkinceli Rumların katkısıyla İzmir eğitim şirketi Homer tarafından 1906 yılında kurulmuş. Okul binasının boyutu nedeniyle ‘Büyük Okul’ olarak adlandırılan bu yapı 1921-1922 eğitim-öğretim dönemine kadar Rum okulu olarak hizmet vermiş. Mübadeleden sonra 1990’lı yılların başına kadar Türk çocuklarına eğitim verilen okul, 1996’dan bu yana Şirince Artemis Restaurant adıyla faaliyette.

Engelli Dostu Otel / Engelsiz Tatil Mümkün! - HOŞGELDİNİZ

TÜM HAKLARI SAKLIDIR - 2016