Engelli Dostu Otel / Engelsiz Tatil Mümkün! - HOŞGELDİNİZ +2422223333 [email protected]

Akdeniz’in Bakir Rotası Mersin

Akdeniz boyunca 321 km sahil şeridine sahip olan Mersin, sahip olduğu tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle turizmde yüksek bir potansiyele sahip. Tarihi geçmişi günümüzden 7 bin yıl kadar geriye uzanan Mersin, tatil yapmayı düşünen her kesimin beklentilerini karşılayacak altyapıyı barındırıyor.

Uzunluğu 110 km’yi bulan doğal kumsalları, antik kentleri, inanç merkezleri, tarihi yapıları, lezzetli yemekleri ve tatlıları, yılın büyük bölümünde kendini gösteren sımsıcak güneşi ile Mersin; Akdeniz Bölgesi’nde en iyi tatil rotalarından biri. İsmini sıkça duyduğumuz birçok tatil merkezi doğallıktan uzaklaşırken; Mersin’in bakir kalmayı başaran yapısı kentteki her adımda kendini hissettiriyor.

Sıcakkanlı insanların misafirperver ruhunu hissettiren Mersin sokakları, geçmişle günümüzü bir arada yaşatıyor. Hareketin bir an bile durmadığı çarşılar, cadde ve ara sokaklarda yaşam sürerken; çevreye biraz dikkatli bakıldığında geçmişten izler göz kırpıyor.

İster iş, ister kısa süreli gezi, ister tatil olsun Mersin’i tanımak için Mersinliler gibi bakmak, onların gündelik koşturmalarına tanık olmak gerekiyor. Mersin’i Mersinli gibi yaşamak için önerilere göz atarak, şehirde turist yerine yerli gibi dolaşmak mümkün.

 

Mersin’de Görülmesi Gereken Yerler

1. Latin İtalyan Katolik Kilisesi

 

 


Mersin tarih boyunca çokkültürlülüğün görüldüğü, farklı inanç gruplarının bir arada yaşadığı bir kent olma özelliğini korumayı başarmış. Bu kültürü en iyi hissettiren yerlerden biri Latin İtalyan Katolik Kilisesi. Mersin Katolik Kilisesi, Aziz Antuan Latin Katolik Kilisesi veya Mersin St. Antuan İtalyan Kilisesi isimleriyle de tanınan yapı Osmanlı Padişahı Sultan Abdulmecit’in 1853 yılında verdiği ferman üzerine inşa edilmiş. Günümüzde Katolik cemaatin ibadetini sürdürdüğü kilisenin saat kulesi ve okul bölümü de bulunuyor. Mersin’in kalbinin attığı Uray Caddesi’ndeki kilise Mersin tarihi için oldukça önemli.

 

2. Aziz Mihail ve Cebrail Ortodoks Kilisesi


Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Arap Ortodoks Kilisesi’nin tam ismi Aziz Mihail ve Cebrail Ortodoks Kilisesi olarak geçiyor. Dimitri ve Tomris Nadir’in bağışladığı arsada 1878 yılında inşa edilen kilise, Mersin’de ibadete açık en eski kilise unvanını taşıyor. Geçmişte bir çan kulesine sahip olan kilisenin kulesi günümüze ulaşmayı başaramamış. Mersin’de resmi törenlerin gerçekleştiği, birçok resmi kurumun sıralandığı Cumhuriyet Meydanı’ndaki kilise uzun palmiye ağaçlarının arasından kenti selamlıyor.

 

3. Mersin Balıkçı Barınağı


Akdeniz’in havasını solumak için Mersin şehir merkezinde Cumhuriyet Meydanı’ndan sahile inmek yeterli. Yürüyüş yolları ve yeşil alan içerisinde taze çim kokusu ile birleşen deniz havası oldukça keyifli. Atatürk Parkı’nda balık tutanları izledikten sonra, parkın hemen bitişiğindeki Balıkçı Barınağı, yan yana sıralanan balık ekmek tekneleriyle mola vermek için ideal.

 

4. İçel Sanat Kulübü


İçel Sanat Kulübü, Mersin’de yaşayan ve kent yaşamına duyarlı çalışmalar yapan sanatseverlerin kurduğu bir dernek. Şehir merkezinde Sanat Sokağı’nda restore edilen bir yapı içerisinde faaliyetlerini sürdüren dernek; sergi, söyleşi ve atölye çalışmalarına evsahipliği yapıyor. Bahçesinde çok şık bir kafesi de bulunan kulüp, Mersin aşıklarının buluşma noktasına dönüşmüş. Şehirle ilgili aklınıza gelen her türlü soruya içtenlikle yanıt alabileceğiniz bu mekanı listeye ekleyin.

 

5. Arabağa Kahvecisi


Mersin’e Girit’ten mübadele ile gelen Nuri Uçar (Arabağa) tarafından 1926’da Soğuksu Caddesi’nde açılan Arabağa Türk Kahvesi, kentte öğütülmüş kahveyi ilk satan dükkan. Günümüzde dedelerinden miras bu kültürü yaşatan torunlar, toplamda 5 mağaza ile hizmet vermeyi sürdürüyor. Çukurova Bölgesi’nin en önemli markalarından biri olan Arabağa Türk Kahvesi’nin tadına bakmak için herhangi bir şubeyi ziyaret etmek yeterli.

Engelli Dostu Otel / Engelsiz Tatil Mümkün! - HOŞGELDİNİZ

TÜM HAKLARI SAKLIDIR - 2016